BAZA WIEDZY
Blog

Co zrobić gdy konieczne jest leczenie szpitalne za granicą?

07-07-2020

Odpoczynek poza granicami kraju to forma spędzania urlopu, z którego Polacy korzystają coraz częściej. Wczasy w ciepłych krajach to doskonała okazja do naładowania baterii. Niestety, czasem zdarza się tak, że turyści są uczestnikami nieprzewidzianego wypadku, w konsekwencji którego muszą niezwłocznie poddać się procesowi hospitalizacji. Taka sytuacja budzi obawy nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także w aspekcie finansowym. Co zrobić, gdy konieczne jest leczenie szpitalne poza granicami kraju zamieszkania?

Ubezpieczenie a pokrycie kosztów leczenia szpitalnego za granicą

Każda osoba, która planuje wakacje zagraniczne, powinna zadbać o wykupienie odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dla siebie i kompanów swojego wypoczynku. Ubezpieczenie KL, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą zwalnia ubezpieczonego z konieczności pokrycia kosztów ewentualnej hospitalizacji w innym kraju. W skład takiego ubezpieczenia wchodzi jednak nie tylko szpitalna opieka medyczna, ale także wykup leków i środków opatrunkowych czy transport do szpitala. Warto wspomnieć także o tym, że rozszerzone ubezpieczenie turystyczne może obejmować także korzystanie z prywatnych zagranicznych placówek medycznych.

Ciekawą opcją takiego ubezpieczenia jest także możliwość ponownego zakupu zgubionych na wakacjach protez czy okularów.

EKUZ – Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Warto pamiętać o tym, że każda osoba, która odprowadza składki zdrowotne na rzecz Narodowego Funduszu Zdrowia, ma prawo nieodpłatnie wyrobić w najbliższej  jednostce NFZ-u Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej w placówkach medycznych poza granicami kraju. Warto mieć na uwadze, że EKUZ funkcjonuje w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz na terytoriach europejskich. W przypadku wyjazdu do innego miejsca, warto zdecydować się wykup dodatkowego ubezpieczenia.

Wróć do bloga