BAZA WIEDZY
Blog

Co zrobić w przypadku kradzieży bagażu?

01-07-2020

Kradzież bagażu to wydarzenie, które zawsze wywołuje wiele stresu – szczególnie, gdy ma miejsce podczas urlopu, czyli w okresie, który przeznaczyliśmy na relaks i odskocznię od codziennych problemów. Jak zabezpieczyć się na tę okoliczność i co robić, gdy już nastąpiła?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie turystyczne

Nie musimy chyba przypominać, jak ważne jest, by przed każdą dłuższą podróżą zadbać o ubezpieczenie turystyczne. W zależności od wybranej przez nas oferty obejmie ono wszelkie kwestie związane ze zdrowiem ubezpieczonego, np. pobyt w szpitalu czy następstwa nieszczęśliwych wypadków. Możemy też zdecydować się na samo ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Ma ono moc w ściśle określonych sytuacjach. Są to:

  • kradzież lub zniszczenie bagażu przez osoby trzecie,
  • zniszczenie bagażu nie z naszej winy,
  • utrata bagażu z winy przewoźnika lub przechowalni – sytuacja ta najczęściej ma miejsce na lotnisku, np. podczas przeładowywania luków bagażowych.

Ubezpieczenie turystyczne bagażu jest o tyle korzystne, że obejmuje całość naszego stanu posiadania w podróży – to znaczy, że podlegają mu wszelkie walizki, plecaki, torebki czy teczki. Pamiętajmy jednak, że dotyczy ono głównie odzieży i obuwia, kosmetyków, a także książek, okularów czy innych drobnych przedmiotów osobistych. Ubezpieczeniu nie podlega sprzęt elektroniczny - a więc komputery, tablety, aparaty fotograficzne czy telefony - ani biżuteria, pieniądze czy dokumenty. Nie obejmuje też ono żywności ani napojów, w tym alkoholowych.

Skradziono mój bagaż. Co powinienem zrobić?

Jeżeli nasz bagaż został skradziony lub uległ zniszczeniu, w pierwszym rzędzie musimy zdobyć dokumentację, która będzie to potwierdzać – na przykład w formie pisemnego potwierdzenia sytuacji przez obsługę lotniska w przypadku zaginięcia bagażu już po nadaniu. Będziemy potrzebować jej do podparcia naszej prośby o odszkodowanie. Sporządźmy też listę rzeczy znajdujących się w utraconym bagażu – posłuży ona do oszacowania strat. Zawrzyjmy na niej również walizki – szczególnie, jeżeli same w sobie stanowiły kosztowny wydatek. W przypadku kradzieży zawiadommy też policję.

Wróć do bloga