BAZA WIEDZY
Blog

Co zyskujesz dzięki ubezpieczeniu Auto Casco?

06-11-2020

AC w porównaniu do OC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego wielu kierowców z niego rezygnuje. Jednak warunki oferowane przez poszczególne towarzystwa różnią się od siebie, co ma także wpływ na wysokość ceny. W tym wpisie możesz przeczytać,  czego można się spodziewać po tym ubezpieczeniu i na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy.

 

Dlaczego warto wykupić autocasco?

 

Ubezpieczenie OC chroni właściciela pojazdu przed wypłatą odszkodowania z własnej kieszeni po tym, jak spowodował on kolizję. Natomiast autocasco to finansowa ochrona właściciela samochodu niezależnie od tego, czy szkoda została spowodowana przez niego, innego kierowcę, innego uczestnika ruchu, dzikie zwierzę, dziurę w drodze czy żywioł (np. drzewo powalone wiatrem). Odszkodowanie można otrzymać zarówno przy uszkodzeniu, jak i kradzieży samochodu. Dokładny zakres polisy zależny jest od oferty danej firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczyciel uwzględnia, markę, wiek i inne czynniki mające wpływ na wartość pojazdu. Autocasco dla nowego samochodu będzie droższe niż dla auta mającego kilka lat. Na cenę wpływają również dotychczasowe szkody. W porównaniu do OC, którego zakres jest odgórnie narzucony, autocasco pozwala dobrać polisę do osobistych obaw związanych ze szkodą pojazdu. Im szersza jest ochrona, tym wyższą składkę trzeba zapłacić.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze polisy? 

 

W przypadku szkody ubezpieczyciel może uznać, że kierowca powinien pokryć część z własnej kieszeni. Jest to zależne od informacji na temat wkładu własnego, które zapisane są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Są tam również zapisy o franszyzie integralnej, czyli szkody o wartości, poniżej której pojazd nie podlega ochronie ubezpieczenia. Wypłacane środki mogą być gwarantowane lub maleć z każdym miesiącem wykupionej polisy. Jest to istotna różnica np. w przypadku kompletnego zniszczenia lub kradzieży. W takiej sytuacji ubezpieczyciel wypłaci kwotę z dnia zakupu pojazdu lub równowartość pomniejszoną o stopę amortyzacyjną. Warunki naprawy pojazdu mogą uwzględniać przeprowadzanie napraw w autoryzowanych serwisach z oryginalnymi częściami lub zamiennikami w pozostałych warsztatach.

 

Jak obniżyć cenę autocasco?

 

Koszty AC można zmniejszyć np. poprzez zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jak parkowanie w prywatnym garażu czy wstawienie dodatkowej formy ochrony. Z drugiej strony zostawianie auta na ulicy niejako wymusza na właścicielach zakup dodatkowej polisy od kradzieży. Dla osób, które nie chcą wydawać zbyt dużo, powstało tzw. Minicasco. Przeważnie uwzględnia ono wypłacalność tylko w przypadku kradzieży. Nie obejmuje ono stłuczek, drobnych kolizji i innych zdarzeń. Jest to pakiet minimalny dla kierowców, którzy nie mają zniżek i nie chcą płacić za pełną polisę.

 

Ze względu na atrakcyjniejszą cenę kierowcy przeważnie decydują się na zakup pakietu OC + AC z jednego towarzystwa. Podczas przeglądania ofert trzeba również sprawdzić listę wyłączeń odpowiedzialności. Są to sytuacje, które nie będą wypłacane z wykupionej polisy. Cena autocasco wzrośnie również w przypadku mniejszej franszyzy integralnej oraz małego wkładu własnego. Podczas przeglądania ofert musisz określić swoje potrzeby i do nich dopasować możliwości finansowe. AC nie jest dużym koszem w porównaniu do kradzieży auta czy zniszczeń dokonanych np. przez grad lub zwierzę, które wybiegło na drogę. W naszej agencji ubezpieczeniowej Alpina w Radomiu można otrzymać zniżki nawet do 20%, co również jest świetnym sposobem na przyoszczędzenie.

 

Wróć do bloga