Czym jest otwarta polisa grupowa?
16 listopada, 2021

Ubezpieczenia grupowe są popularną i często stosowaną formą ubezpieczeń w przedsiębiorstwach. Tradycyjne ubezpieczenia tego typu są organizowane przez firmy dla ich pracowników. Inną propozycją są otwarte polisy grupowe, które w przeciwieństwie do klasycznych ubezpieczeń grupowych – nie potrzebują podmiotu pośredniczącego, którym najczęściej jest właśnie pracodawca.

Czym charakteryzuje się otwarta polisa grupowa i do kogo jest adresowana?

 

Otwarte polisy grupowe zostały stworzone specjalnie z myślą o osobach, które wykonują tzw. wolne zawody i nie są na stałe związane z jednym pracodawcą oraz dla tych pracowników, którym pracodawca nie zagwarantował pracowniczego ubezpieczenia grupowego. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniły potrzeby takich osób i stworzyły dla nich otwarte ubezpieczenia grupowe. Są to więc między innymi: muzycy, pisarze, malarze, dziennikarze, graficy, tłumacze czy copywriterzy. To także świetna propozycja dla młodych ludzi, ponieważ w ramach takiego ubezpieczenia uwzględnione jest specjalne świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, a składka nie jest wygórowana. Mogą z niego skorzystać również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

W przypadku otwartych polis grupowych ubezpieczającym jest towarzystwo ubezpieczeniowe. To ono tworzy otwarte grupy, do których może przyłączyć się każdy. Grupy te różnią się między sobą zakresem i sumą ubezpieczenia, a także warunkami koniecznymi do spełnienia, aby móc do nich przystąpić. Składka w tego typu ubezpieczeniach jest trochę wyższa niż w standardowym pracowniczym ubezpieczeniu grupowym, ale jednak o wiele niższa niż w ubezpieczeniu indywidualnym (wynosi zazwyczaj od 30 do 50 zł). Płaci się ją raz w miesiącu, a nieopłacenie jej w terminie najczęściej wiąże się z natychmiastowym zerwaniem umowy. Decydując się na otwartą polisę grupową, można objąć ochroną także najbliższe osoby (np. współmałżonka lub dzieci).

 

Na co możesz liczyć, wykupując ubezpieczenie w otwartej polisie grupowej?

 

Otwarta polisa grupowa obejmuje różne ryzyka. Decydując się na przystąpienie do takiej grupy, możesz więc zazwyczaj liczyć na ochronę od śmierci ubezpieczanego, nieszczęśliwego wypadku, poważnej choroby, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy pobytu w szpitalu.

Loading...