BAZA WIEDZY
Blog

Jak postępować w razie stłuczki?

22-02-2021

Stłuczki mogą mieć różny charakter i przebieg, zdarzają się niezależnie od pory roku, warunków na drodze oraz naszego doświadczenia jako kierowców. Bez względu jednak na to, czy jesteśmy sprawcami kolizji czy jego ofiarami, warto wiedzieć kilka najważniejszych rzeczy, które mogą się przydać w stresującej sytuacji, jaką jest stłuczka. Nasza firma Agencja ubezpieczeniowa Alpina, mieszcząca się w Radomiu, na co dzień zajmuje się doradztwem w zakresie ubezpieczeń, które mają chronić naszych klientów w różnych sytuacjach życiowych. Wierzymy bowiem, że wybór odpowiedniego ubezpieczenia jest gwarantem otrzymania należnego Państwu z tytułu ubezpieczenia roszczenia, szybkiego i pomyślnego rozwiązania sprawy. 

 

Jakie kroki należy wykonać w przypadku stłuczki?

 

Bez względu na to, czy jesteśmy sprawcami czy ofiarami wypadku, należy zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo własne, pasażerów i ruchu na drodze. O to ostatnie zadbamy dbając o zapewnienie ciągłości ruchu na drodze i zastosowanie oznaczeń drogowych w postaci ustawienia znaku trójkąta ostrzegawczego w odległości do stu metrów od uszkodzonych pojazdów na drodze ekspresowej i około 30 metrów na obszarze zabudowanym. Jeśli na skutek wypadku są poszkodowani, wówczas bezwzględnie należy wezwać służby ratownicze i w miarę możliwości udzielić rannym pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki i policji. O tym, co można zrobić, jeśli nie ma pośród uczestników zajścia osób poszkodowanych, powiemy w dalszej części artykułu.

W przypadku, gdy jesteśmy sprawcami kolizji na drodze lub nawet drobnego zarysowania powstałego podczas poruszania się po zatłoczonym parkingu, pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie należy uciekać z miejsca zdarzenia grozi bowiem za to mandat w wysokości 500 zł kary oraz sześć punktów karnych

 

Czy korzystać z interwencji policji?

 

To jedno z najczęściej zadawanych pytań, z jakimi się dotychczas spotkaliśmy. Generalnie sposoby na poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją są dwa i oba się sprawdzają w zależności od sytuacji, w jakiej się Państwo znajdą. Jeżeli nikt nie ucierpiał na skutek wypadku, a obydwaj kierowcy wykazują dobre chęci i zgadzają się co do przebiegu zdarzenia, można postarać się o rozwiązanie sprawy w sposób polubowny. Wówczas wystarczy wymiana numerów polis, okazanie dowodów rejestracyjnych i wspólne spisanie oświadczenia dla ubezpieczyciela. Zalecamy wykonanie zdjęć przedstawiających powstałe na skutek zdarzenia szkody. W takiej sytuacji unikną Państwo konieczności oczekiwania na patrol prawdopodobnego wystawienia obu stronom mandatów za nieprzepisową jazdę w wysokości 150 zł oraz mnóstwo niepotrzebnego stresu. Jeśli jednak ucierpiał któryś z pasażerów lub kierowców, albo nie ma zgody co do przebiegu zdarzenia lub któryś z prowadzących pojazd odmawia pokazania polisy czy dowodu rejestracyjnego, czy zachodzi podejrzenie, że sprawca był pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, koniecznie należy wezwać patrol i po jego przybyciu zastosować się do zaleceń. Jeżeli policja przybyła na miejsce zdarzenia będzie miała problem z orzeczeniem o tym, która ze stron jest winna, może zaistnieć konieczność skierowania sprawy do sądu grodzkiego i skorzystania z opinii biegłego sądowego. 

 

Wróć do bloga