BAZA WIEDZY
Blog

Jakie działania podjąć podczas wypadku samochodowego za granicą?

01-12-2020

Wypadek samochodowy zawsze jest stresującym wydarzeniem, a kiedy dochodzi do niego poza obszarami rodzimego kraju, pojawia się więcej trudności. Dodatkowe czynniki stresogenne, takie jak: nieznajomość przepisów i zwyczajów danego państwa oraz bariera językowa sprawiają, że łatwo wpaść w panikę.

Przed wyjazdem za granicę warto się na taką sytuację przygotować, ponieważ znajomość planu działania w razie ewentualnego wypadku, pozwoli poczuć się pewniej i bezpieczniej. Dowiedz się, jakie działania podjąć w razie wypadku samochodowego za granicą!

 

Jakie dokumenty zabrać ze sobą w samochodową podróż zagraniczną?

 

Podstawą każdej podróży samochodowej jest w pełni sprawny i ubezpieczony pojazd. Poza obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (OC) warto wykupić ubezpieczenia: AC, Assistance oraz podróżne. Agent ubezpieczeniowy chętnie udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania i wyjaśni zakres przyszłej ochrony.

W podróż po UE należy zabrać: dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, poświadczenie ważnego przeglądu technicznego auta i dokument potwierdzający posiadane ubezpieczenia (przede wszystkim OC). Podróżując po innych krajach, trzeba także pamiętać o Zielonej Karcie, paszporcie oraz wizach.

 

Jak postępować w razie wypadku w UE, a jak poza jej granicami?

 

Istnieją pewne uniwersalne zasady postępowania powypadkowego, które obowiązują na całym Świecie. Najważniejsza jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego i zachowanie, chociażby względnego spokoju, tak aby móc racjonalnie działać.

  1. Po wypadku, w pierwszej kolejności trzeba oznaczyć miejsce wypadku, aby przejeżdżające samochody, z daleka dostrzegły zagrożenie. W tym celu trzeba włączyć światła awaryjne w samochodzie oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy. Warto także założyć kamizelkę odblaskową, aby być bardzie widocznym.

  2. Natychmiast po zabezpieczeniu miejsca wypadku, trzeba zorientować się, czy ludzie biorący w nim udział doznali jakichś szkód. Jeśli tak, bezwzględnie trzeba udzielić im pierwszej pomocy i wezwać służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 (obowiązujący na terenie UE) lub numer alarmowy obowiązujący w danym kraju (który dobrze jest sprawdzić i zapisać przed wyjazdem).
  3. Jeśli wypadek wyrządził szkody tylko pojazdom, warto zrobić zdjęcia samochodom oraz miejscu wypadku, a następnie postarać się zepchnąć auta z jezdni, aby nie utrudniały ruchu.
  4. W zależności od powagi sytuacji, kraju w którym doszło do wypadku oraz ustaleń pomiędzy uczestnikami wypadku można (UE) lub trzeba (kraje Europy Wschodniej) wezwać policję. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w niektórych państwach będą za to naliczone dodatkowe opłaty, np. w Austrii i Niemczech. Czasami jednak warto ponieść dodatkowe koszty, aby dopełnić wszelkich formalności i mieć pewność dobrze załatwionej sprawy. Jednym z dokumentów, które pomogą w rozliczeniach z ubezpieczycielem, jest protokół policyjny. Trzeba jednak uważać i nie podpisywać dokumentów, których treści się nie rozumie. W takiej sytuacji można skorzystać z pomocy tłumacza (niektórzy ubezpieczyciele oferują takie usługi) lub polskiego konsulatu.

W sprawie formalności inne obowiązki ma sprawca, a inne uczestnik wypadku. Sprawca musi przekazać poszkodowanemu swoje: dane osobowe (imię, nazwisko, adres), dane auta (markę i numer rejestracyjny), dane właściciela auta (jeśli jest nim ktoś inny niż sprawca), a także namiary na zakład ubezpieczeń i numer polisy OC lub Zielonej Karty. Należy także wypełnić wspólne oświadczenie o przebiegu zdarzenia (w wersji polsko-angielskiej), na którym w przypadku krajów spoza UE trzeba wpisać numer i datę ważności Zielonej Karty. Osoba poszkodowana będzie musiała ubiegać się o zadośćuczynienie szkody u ubezpieczyciela sprawcy lub przez agentów PBUK. Potrzebuje ona do tego danych, uzyskanych od sprawcy i wypełnionego oświadczenia o przebiegu zdarzenia. Dodatkowa dokumentacja zdjęciowa jest zawsze mile widziana. W przypadku kiedy sprawcą jest obcokrajowiec, nieposiadający OC, swoich praw należy dochodzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.

Wróć do bloga