BAZA WIEDZY
Blog

Jakie sporty wchodzą w zakres sportów ekstremalnych?

30-06-2020

Sporty ekstremalne sprawiają, że mózg wprawiony jest w stan euforii, dzięki kombinacji endorfin, dopaminy i adrenaliny. Pozwalają też na sprawdzenie siebie i poznanie swoich możliwości, czy ograniczeń. Nic więc dziwnego, że grono fanów takiej aktywności stale rośnie. Jakie dyscypliny zaliczane są do sportów ekstremalnych? I o czym powinniśmy pamiętać w kwestii ubezpieczeń?

Sporty ekstremalne – czym są?

Jak zdefiniować coraz popularniejsze sporty ekstremalne? To wszystkie dyscypliny uprawiane poza wytyczonymi szlakami, które wymagają dobrych, ponadprzeciętnych umiejętności oraz wiążą się z ryzykiem i możliwością uszkodzenia ciała. Rozpoczęcie takiej aktywności zazwyczaj poprzedzone jest zdobyciem odpowiednich umiejętności. Wybierając ubezpieczenie, warto pamiętać, że każdy usługodawca może w swoim regulaminie inaczej zdefiniować, co zalicza, a co nie do tej grupy sportów. Warto więc uważnie przeczytać dostępne dokumenty. Dzięki temu unikniemy niemiłej niespodzianki, gdy po wypadku okaże się, że nasz ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania za elementy związane z uprawianą przez nas aktywnością.

Sporty ekstremalne – ryzyko

Sporty ekstremalne, jak wskazuje na to ich nazwa, wiążą się z pewnym ryzykiem, a ich uprawianie może zakończyć się różnego rodzaju urazami. W grę wchodzą przede wszystkim kontuzje kończyn dolnych i górnych, czyli złamania i zwichnięcia oraz urazy głowy i szyi, a w szczególności wstrząs mózgu. Skutki takiej aktywności ciężko przewidzieć i to nawet jeśli zadbamy o odpowiednie wyposażenie i wcześniejsze przygotowanie fizyczne. Planując wypoczynek, warto więc wziąć pod uwagę najczęściej występujące zagrożenia i odpowiednio dobrać rodzaj ubezpieczenia.

Co zaliczamy?

Do sportów ekstremalnych zaliczamy więc m.in. popularne nurkowanie, alpinizm, wspinaczkę skałkową, speleologię, baloniarstwo, lotniarstwo, szybownictwo, lotnictwo (a w tym pilotaż sportowy, wojskowy, zawodowy, amatorski, samolotów, helikopterów), skoki spadochronowe, wyścigi samochodowe lub motocyklowe, w niektórych wypadkach jazdę gokartami, sporty motorowodne, różnego typu sporty walki, czy skoki na gumowej linie. W grupie tej znajdują się także: B.A.S.E. jumping, bobsleje, canyoning, down hill, freerun, heliboarding, heliskiing, highlining, himalaizm, hydrospeed, kolarstwo górskie, motocross, parkour, skoki na bungee, skoki narciarskie, czy wspinaczka lodowa. 

Sporty ekstremalne, a ubezpieczenie

Rozpoczynając przygodę z jakąś dyscypliną sportów ekstremalnych, warto dużo wcześniej zabezpieczyć się przed ewentualnymi kontuzjami i problemami zdrowotnymi. Wiele osób przekonało się, że nie warto w tej kwestii liczyć na łut szczęścia. Odpowiednie pakiety ubezpieczeń turystycznych doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i są szczególnie narażeni na błędy. Warto sprawdzić, czy oferta, z jakiej korzystamy, obejmuje najróżniejsze aktywności i bierze pod uwagę zagrożenia, które mogą z nich wyniknąć. Co istotne, w obliczu odniesienia poważnego uszczerbku na zdrowiu, ważne jest tzw. NWW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto pamiętać, by dopasować wykupiony pakiet do naszych potrzeb i by obejmował on cały okres planowanego wypoczynku.

Wróć do bloga